Děkujeme za krásné závodění v letošní sezoně a podporu při veselých i náročnějších okamžicích. Všem tleskáme. :-)

WINGS v Dakaru slaví bronz!

Senegal, Dakar: Intercontinental Rally je v cíli u Růžového jezera. WINGS team s Pavlem Režným a Sašou Semenovem získal bronz! Ondra Nachtigall s Honzou Režným jsou šestí, WOGO team sedmý. Do Dakaru dojel i Dušan Randýsek, který bral zlato ve své kategorii Buggy/UTV. Motorkář Aleš Černý skončil těsně pod bednou.

Poslední rozhodující etapa letošní africké rally se jela v sobotu. Ze St. Louis do Dakaru. Jak poznamenal Pavel Režný z WINGS teamu ve své deníku, nakonec šlo o 140 km po atlantském pobřeží s velkou dunou uprostřed jako kontrolním bodem. Tedy s výhodou pro rychlá auta, mezi něž toyoty nepatří. Nicméně šesté etapové místo již vůbec neohrozilo celkové třetí umístění na bedně! Z WINGS teamu tak nejvíce slavila posádka Pavel Režný a Saša Semenov s Toyotou LC 70 (39:23 hod).

Třináctka se stala šťastnou pro další stájový vůz WINGS - OffROAD Maraton s Ondrou Nachtigallem a Honzou Režným. Ti v posledním ostrém závodu dojeli na pátém místě, jen tři minuty po dánském bowleru GLAD.dk týmu! V konečném součtu jsou na skvělém šestém místě s minutovým náskokem na sedmý WOGO team s Demeterem Goubejem a Petrem Krausem. Jirka Strejc s Mílou Janáčkem z CZECH Subaru Offroad teamu se letos zapsali na osmou příčku. Druhý stájový vůz Toyota Land Cruiser je jedenáctý, Land Rover Discovery WINGS teamu dvanáctý.

Dušan Randýsek z VYPE racing teamu by ve srovnání s ostatními vozy skončil desátý. Ale ve své kategorii Buggy/UTV s Arctic Cat Wildcatem bral zlato! I když celou dobu doufal s podporou týmu, že do Dakaru dojede, překážek na trati nebylo málo. Stroj, zdraví i štěstí ale nakonec vydrželi. A Dušan si tak po loňském nevydařeném ročníku IR spravil chuť a kromě nejvyššího místa na bedně je prvním závodníkem s buginou, který v historii IR dojel až k Růžovému jezeru. Čtyřkolkáři na svého "guru" zatím čekají.

Absolutní prvenství mezi automobily patří rakouskému týmu FRIRAID (35:15 hod), který o 43 minut porazil dánský GLAD.dk.

Motorkář Aleš Černý z ALIMAXRACING týmu na bednu nakonec nedosáhl a skončil čtvrtý. Bez penalizace ale mohl být i stříbrný! Uvidíme, zda tento výsledek bude správnou motivací do příštího ročníku. Druhý český jezdec v jedné stopě Karel Mařík ze Speedy Company se zranil v páté etapě a nedojel. Celkový vítěz se od loňského roku nezměnil. S více než 4hodinovým náskokem před stříbrným Juanem Maxiem opět vyhrál Victor Rivera! Oba jezdci závodí pod křídly stáje Club Aventura Touareg. Třetí Julio Merino ztratil na druhé místo 23 minut.

Cíl letošní IR neviděla téměř polovina přihlášených závodníků. Všichni zúčastnění se na trati prali s technikou, počasím, terénem, vůlí i zásobou vlastních sil. Někteří také se zraněními. A že je ostražitost na místě až do úplné konce, ukázal i včerejší den. Při přejezdu do bivaku se na strmé duně převrátil kamion. Naštěstí náklaďák dánského Outback týmu byl poblíž a ihned pomohl s vyprošťováním.

Všichni, kteří po více než 5 500 kilometrech dojeli k Růžovému jezeru, se po právu považují za vítěze! Nyní si užívají poslední chvíle na africkém kontinentu a míří ke svým domovům. Mnozí s myšlenkou na příští ročník afrického dobrodružství.

Další postřehy i fotky z letošní africké rally přineseme v následujících dnech.