Děkujeme všem závodníkům za přízeň a jedinečné zážitky v sezoně 2019!

 
žádný další závod není zadán...
Vyhledat tým podle:
Editace týmů - login: Heslo:
Přihlášení k odběru aktualit
 
ČESKÁ VERZE       ENGLISH VERSION      
výběr ročníku

Partneři:  
Intercontonental Rally

SEDOS Stavby a.s.

Automoto areál Ředhošť

PIRELLI

Tankodrom Milovice

Banner Baterie

D-PERFECT s.r.o.

Jeep

Zeppelin CZ s.r.o.

V 4 Catering

Sabe

Birell

BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Dakar: Kolomý položil tatru, Gottvald skončil, Macíkovi hrozí vyřazení

Pátá dakarské etapa mezi městy Copiapó a Antofagasta byla jednou z mála, ve které motorky, čtyřkolky i auta jely stejně dlouhou trasu. A u mnohých posádek se "začal lámat chleba". Úspěšně pokračují naši motocykliské, tři jsou v první padesátce, nejlépe 31. Pabiška. Loprais je třetí obklíčen kamazy.

Jezdci si ve čtvrtek užili rychlejší úseky i zrádný písek feš feš. Trasa byla velmi tvrdá a rychlá, což způsobilo nemálo technických problémů a zahýbalo tabulkami průběžného pořadí.

Z našich závodníků musel skončil motocyklový nováček rally Zdeněk Gottvald, který se opakovaně potýkal s technickými problémy svojí Husqvarny, naposledy ve čtvrté etapě s prokluzující spojkou, kvůli které zůstal údajně až do rána v poušti. A i přes velkou bojovnost, kterou je pověstný, se mu nepodařilo dostat do bivaku.

Naopak se výtečně dařilo slovenskému jezdci Štefanu Svitkovi, který do cíle dorazil jako čtvrtý se ztrátou 3:54 min. na prvního Španěla Comu a celkově je devátý! Celý závod se držel na špici, pátým až sedmým bodem projížděl dokonce jako první. O deset příček za ním je další ostřílený slovenský jezdec Ivan Jakeš.


Letošní skore vylepšil také David Pabiška, který si zapsal 32. místo a celkově je o jednu pozici lepší. Stále do první padesátky se drží i další dva naši jezdci. Nováček Ondřej Klymčiw je po 39. místě v páté etapě průběžně 35. a Milan Engel si nyní drží 44. pozici poté, co cílem projel jako 47. Jan Veselý se posunul na 64. příčku, i když zajel letos svůj nejhorší výsledek v podobě 77. místa. Na vině byly problémy s motorkou. Asi na 350 km mu upadlo řetězové kolečko z motoru, které měnil den předtím a zřejmě špatně zalepil. Utrpěl i blatník, zadní světlo a značku. „Taky jsem zjistil, proč mi už deset km nebrzdí zadní brzda. Trefil jsem kámen, ustřihly se tři šrouby a kotouč se zdeformoval,“ popsal Veselý v cíli. To všechno ho stálo asi deset míst v pořadí.

Výsledky 5. etapa MOTO: 1. Coma (Šp./KTM) 4:38:16, 2. Barreda (Šp./Honda) +2:16, 3. Quintanilla (Chile/KTM) +2:40, ...32. Pabiška (ČR/KTM) +46:48, 39. Klymčiw (ČR/KTM) +52:59, 47. Engel (ČR/KTM) +1:08:27, 80. Veselý (ČR/KTM) +2:05:20.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 17:51:05, 2. Coma +10:33, 3. Goncalves (Portug./Honda) +22:50, ...31. Pabiška +2:46:06, 35. Klymčiw +3:07:02, 44. Engel +4:08:44, 66. Veselý +6:33:09.

Zda bude moci pokračovat v závodu neví posádka Martin Macík jr. s Miloslavem Janáčkem a Michalem Mrkvou, která nyní v pátek ráno čeká na rozhodnutí vedení soutěže. V páté etapě na desátém kilometru nejdříve bez problémů vyměnila prasklou pneumatiku, ale pak se o 240 kilometrů dále zadřelo ložisko v zadním diferenciálu liazky a tým proto vynechal několik průjezdních bodů, protože měla náhon jen na zadní nápravu. To je v rozporu s pravidly Rallye Dakar a uvidí se, zda či za jakých podmínek bude moci kamion KM racing teamu pokračovat. „Nedojeli jsme do cíle a hrozí nám konec Dakaru. Snažíme se alespoň zůstat v závodě i s velkou penalizaci,“ řekl k neradostné události Martin Macík mladší.


Smůla se drží i Martina Kolomého, který se včera snažil dohnat ztrátu z předchozí etapy, kdy vyměňoval brzdovou hadici. Jízda na hraně při předjíždění se mu ale vymstila, tatru převrátil na bok. Zpět na kola mu paradoxně pomohl Tomáš Vrátný, kterého právě Martin pár kilometrů dříve předjel. "Byla to hrozná rána!“ řekl jako první Martin Kolomý po dojetí do cíle. „Chtěli jsme dnes dohnat tu ztrátu ze včera a od začátku jsme tahali kupředu. Podařilo se nám předjet pár kamionů, ale v tak prašné etapě, jako byla ta dnešní, to bylo hodně riskantní, což se nám taky nevyplatilo. Jeli jsme za jedním z Renaultů a to asi 80 km, kdy nám prášil. Když jsme se chystali, že to riskneme se před něj dostat, tak najednou hrozná rána, Tatra vylítla do vzduchu a už jsme leželi. Musím poděkovat Tomášovi Vrátnému a jeho posádce, že nám pomohli zpět na kola. Bohužel nám pak ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu naopak ještě nabrali. Nevadí, stále jsme v závodě a bojujeme dál, nic není ztraceno!“ K nehodě se ironickým úsměvem vyjádřil i vyčerpaný navigátor René Kilián: „Už mě to nebaví! Nechápu, proč když náhodou jdeme na bok, tak to musí být pokaždé moje strana.“

Vyčerpaný je i tým Aleše Lopraise, který dojel čtvrtý se ztrátou necelých 17 minut na prvního Nikolajeva. Průběžně je sice čtvrtý, ale jak sám přiznává, v obklíčení kamazy se mu špatně dýchá. „Karginova doslova cítíme na zádech. Je možné, že nás slupne jako malinu, ale budeme se snažit mu to hodně znepříjemnit,“ věří posádka manu.

Tomáš Vrátný i se zastávkou, při kterém pomohl Martinu Kolomému na kola jeho tatry, dojel osmý a opět o jednu příčku vylepší své osobné dakarské skora. V průběžném pořadí postoupil na 11. pozici, hned za Martina Kolomého.

Kamiony: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 4:34:55, 2. Mardějev (Rus./Kamaz) +9:58, 3. Vjazovič (Běl./MAZ) +15:46, 4. Loprais (ČR/MAN) +16:43, ...8. Vrátný (ČR/Tatra) +39:32, 19. Kolomý (ČR/Tatra) +1:15:49.
Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 15:16:18, 2. Mardějev -8:01, 3. Loprais +27:28, ...10. Kolomý +1:58:09, 11. Vrátný +2:11:11.

Dnes závodníky čeká šestá etapa Antofagasta-Iquique v délce 688 km s velmi brzkým startem, takže bychom výsledky měli znát již před půlnocí našeho času. Jde o trasu na hřebech hor s výhledem na moře a samozřejmě také v dunách. 

Publikováno: 09.01.2015

<<< zpět na přehled článků