Děkujeme všem závodníkům za přízeň a jedinečné zážitky v sezoně 2019!

 
žádný další závod není zadán...
Vyhledat tým podle:
Editace týmů - login: Heslo:
Přihlášení k odběru aktualit
 
ČESKÁ VERZE       ENGLISH VERSION      
výběr ročníku

Partneři:  
Intercontonental Rally

SEDOS Stavby a.s.

Automoto areál Ředhošť

PIRELLI

Tankodrom Milovice

Banner Baterie

D-PERFECT s.r.o.

Jeep

Zeppelin CZ s.r.o.

V 4 Catering

Sabe

Birell

BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Dakar: Loprais je čtvrtý, Kolomý si prokousl jazyk

Kamiony mají za sebou historicky první maratónskou etapu z Uyuni-Iquique. Měřený úsek dlouhý 273 km byl kombinací rychlých pist v solných pláních s pouštními dunami.

Po vítězné sedmé etapě, která byla krásným dárkem k 35. narozeninám Aleše Lopraise, dojel man s číslem 503 čtvrtý. Z maratonského bivaku startoval z prvního místa, výhoda to ale nebyla. Etapa byla navigačně dosti obtížná. Kamiony jely samostatný úsek beze stop a pokud byly, tak z předchozí etapy a bylo to spíše hodně matoucí. Hned v prvním úseku se nám podařilo udělat navigační chybu a museli jsme se vracet, což pro nás znamenalo první propad pořadím. Potom jsme sice jeli standard, ale kamion Nikolajeva s číslem 502 letěl neskutečně a všem nadělil v cíli pěknou porci minut.“ 


Loprais je nyní celkově čtvrtý s téměř hodinovou ztrátou na prvního Mardějeva. Na pátého Sobotnikova má náskok necelých 15 minut.


Dvě pozice za Lopraisem dorazil do cíle Martin Kolomý s tatrou Buggyra Racing týmu. Do etapy šel naplno, ale nevydařila se mu úplně podle představ. Při nájezdu na jednu z dun uvízla tatra na skále a Martin si dokonce prokousl jazyk! „Dneska opět duny, ale tentokrát myslím, že jsme se s nimi poprali lépe než včera. Malé zdržení jsme měli akorát na jedné duně, na kterou jsme se vyhoupli, že se rozhlédneme, abychom viděli, kam dál jet. Bohužel se ukázalo, že to nebyla duna, ale pískem zasypaná skála. To byla taková rána, že jsem si prokousnul jazyk a prasklo námi i čelní sklo. Trochu jsme tam pak uvízli a museli jsme hrabat, ale nakonec nám ta etapa docela vyšla,“ uvedl Kolomý po příjezdu do bivaku. Po osmé etapě ztrácí na sedmého Van Vlieta necelé čtyři minuty a náskok šestého Staceyho se rovněž smrskl na necelou hodinu.Až 28. místem skončila etapa pro Tomáš Vrátného s číslem 517. Po 21. místě v sedmé etapě tak zajel svůj nejhorší výsledek na letošní rally. Průběžně je třináctý. Etapa ale naopak vyšla další tatře Bonver Dakar teamu s Kazachem Ardavičusem za volantem. V sedmé etapě málem nedojel, ale v osmé se umístil jako desátý. A to den předtím do noci opravoval prasklé potrubí od turbodmychadla a v neděli ráno startoval jako 35. K radosti týmu přispělo i dvanácté místo Roberta Jan Szustkowskiho a jeho polsko-české posádky.

Posádky kamionů mohou nabrat síly do dalších dní, dnes mají spolu s automobily volno. Poprvé v historii dakarské rally týmy strávily čtyři dny v jednom bivaku, ze kterého vedou jednotlivé maratonské etapy. Závodníci tak mohou opravit své stroje, pořádně si odpočinout i nabrat energii na další maratonské trasy. Jak potvrdila posádka tatry s číslem 506, je to příjemná změna. „Dneska jsme se parádně vyspali, v bivaku byl totiž výjimečně klid. Kluci od Kamazu sice pracovali na autech ze všech nejdéle, ale v porovnání s klasickým bivakem tu bylo až nezvyklé ticho,“ liboval si Kolomý a kopilot David Kilián jen přizvukoval: „Myslím, že pohoda. Teda alespoň pro nás. Udělali jsme večer akorát DTU – denní technickou údržbu, nachystali gumy a krásně se vyspali. Ten duch maratónský etapy je mi hodně sympatický a myslím, že nejen my budeme rádi, když v tom budou organizátoři pokračovat.“

Výsledky TRUCK 8. etapy:
1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:25:47, 2. De Rooy (Niz./Iveco) +11:16, 3. Karginov (Rus./Kamaz) +14:58, 4. Loprais (ČR/MAN) +20:01, ...6. Kolomý (ČR/Tatra) +46:28, 28. Vrátný (ČR/Tatra) +3:31:21.
Průběžné pořadí: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 26:33:21, 2. Karginov +5:09, 3. Nikolajev +12:41, 4. Loprais +59:19, ...8. Kolomý +2:53:56, 14. Vrátný +6:46:58.


 

Publikováno: 12.01.2015

<<< zpět na přehled článků