Šiklův Mlýn

SECTRON

Články

V Milovicích zahájily sezónu čtyřkolky.

Zahájení letošní sezóny 23. března v Milovicích proběhlo lépe než uměl kdo naplánovat. Ani mokro ani sucho, ani vedro ani zima, prostě tak akorát, trochu pokropená trať, dlouhá 6km. A k tomu velmi pěkně dobře a hodně obsazený závod.

Jako první se v osm hodin ráno postavili na start dvouhodinovky čtyřkolkáři. Vedle borců tipu Martina Miřejovského přijel prověřit svoji formu i slovenský závodník v barvách Čtyřkolek Tišnov Josef Kohút. Trať hodnotil jako správně technickou, ale rozbitou s výmoly. Uvědomoval si rizika prvního jarního offroadu: „Bude to nebezpečné, takže musíme jet opatrně. Všichni budou nabuzení závodit, ale máme před sebou celou sezónu. A ta se vyhrává na konci a ne v prvním závodě.”

S úderem osmé hodiny bylo odstartováno a 80 sportovních nadšenců vyrazilo do náročného dvouhodinového závodu. Ostře odstartoval Radomír Beneš s číslem 595 na americkém Polarisu, ale i čtyřkolkářský talent Radek Porš na japonské Suzuki. Porš záhy opustil peloton závodníků a vskutku divokým sprintem získal důležitý náskok hned v prvním závodním kole. Za několik vteřin po něm následovaly skupiny urputně soupeřících jezdců. Ti projížděli odvážně bahnitou kaluží podél depa a šedavá hmota létala na všechny strany. Ale byla to více méně jediná velká louže na trati. Radek Porš nakonec v Milovicích konkurenta nenašel a s 18 najetými koly se stal absolutním vítězem dvouhodinovky čtyřkolek. Jeho největším soupeřem na okruhu byl Jakub Samohýl, jezdec Polarisu Otrokovice. I ten najel 18 kol a stal se vítězem kategorie Mistr Quad 4x4. Druhý dojel se 17 koly Martin Duchek z Polarisu Ústí nad Labem spolu s třetím Zdeňkem Pospíšilem z Polarisu Otrokovice. S dvoukolovou ztrátou projela cílem statečná závodnice Petra Horáčková z Polaris Racing Crew.

V mistrovských sportkách tedy zvítězil Radek Porš jedoucí za stáj Galaxy4bike. Ani zde na jeho 18 vítězných kol soupeři nestačili. Stříbrný Ladislav Horák z Kaskadér Racing Teamu a bronzový Radek Eiselt z EIS týmu najeli 17 kol a od sebe je dělily 2 minuty. Pátý dojel populární dakarský čtyřkolkář Zdeněk Tůma z Barth racingu. Dalším vynikajícím jezdcem, který se mohl v cíli pyšnit 18 najetými koly, byl Martin Miřejovský. Jezdec KRTZ Motorsportu - Polarisu Otrokovice jednoznačně zvítězil v kategorii Mistrovských veteránů. Jeho soupeři nedokázali stáhnou výrazný náskok a tak se urputně soupeřilo o stříbrnou medaili. Tu s notnou dávkou štěstí získal se 17 koly Radomír Beneš z Polarisu Otrokovice. Projel cílem o pouhých 15 sekund dřív, než třetí Josef Valášek z MP Teamu.

V pohárových sportkách zvítězil polský závodník Albert Wawro z týmu AK Cieszynski. Najel 16 rychlých kol a vybudoval si pětiminutový náskok na druhého Daniela Vlka. Daniel Vlk z Dragon týmu měl tedy v cíli také 16 kol. Třetí Michal Štefka z Oxol týmu najel kol 15. Gratulujeme medailistům a posíláme pozdravy do Polska. V pohárových traktorech nad 500 nebylo vítězství dlouho jasné. Andrej Kubačák spolu s Janem Brožem předváděli perfektní jízdu a rychlejší kola najížděl tu jeden a pak zase druhý jezdec. Cíl dvouhodinovky však zvládl nakonec Andrej Kubačkák z Polarisu Otrokovice, zvítězil s náskokem necelé minuty. Jan Brož z Ming Racing byl tedy druhý a třetí dojel s 16 koly jezdec Polarisu Otrokovice Miroslav Janásek. V pohárech do 500 kubíků zvítězila s 11 koly na kontě Ema Nová z Quad Racing Brozany nad Ohří. Druhá byla v cíli Kiki Weinfurtová z Kiki Quad Teamu. Náročnou, ale vskutku zajímavou dvouhodinovku uzavřel v cíli šachovnicový prapor. Svůj výkon a dojmy hodnotil vítězný Radek Porš z týmu Galaxy4Bike : „Na trati to bylo krásný, ale po mé pauze byla dvouhodinovka docela dlouhá. Ke konci jsem byl docela vyždímanej. Za toto vítězství jsem rád a šťastnej. Teď chci jet celou sezónu a také ji vyhrát!”