ARO Manyjak PRAHA

Články

Dakar: Kolomý je pátý, z motorek je nejlepší Klymčiw

Dakaristé mají za sebou druhou etapu z Villa Carlos Paz do San Juanu v Argentině, ve které si mnozí z nich sáhli na dno. Martin Kolomý je po penalizaci průběžné pátý před Alešem Lopraisem. Z našich motorkářů skvěle jedou hlavně David Pabiška a Ondřej Klymčiw, kteří téměř atakují třicítku.

S extrémním počasím a náročnou tratí s převýšením přes 1000 metrů se potýkali hlavně motorkáři a čtyřkolkáři, kteří jeli 518 kilometrů dlouhou speciálku. Organizátoři museli mnoho jezdců křísit. A tak byli donuceni zkrátit trať pro poslední třetinu startujících. Jako o pekelné jízdě hovoří o druhém dnu i jezdci kamionů, kteří absolvovali 331 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku.

Z našich motorkářů si nejlépe vede 29letý nováček Ondřej Klymčiw se zkušeným dakarským harcovníkem Davidem Pabiškou. Ve druhé etapě dojeli za sebou na 36. a 37. místě, v průběžném pořadí jsou na 33. a 34. pozici v prohozeném pořadí. Týmový kolega Pabišky Milan Engel skončil v cíli na 47. místě, průběžně je o dvě příčky výše. Jan Veselý dojel 69. a patří mu 70. pořadí dosavadního celkového pořadí. Jeho slova na FB hovoří za vše: "Jsem o.k. Dnes těžký, hodně těžký... Vedro, že se mi zdeformovala zadní nádrž a probrousila se o zadní kolo. V bivaku u KTM mají určitě náhradní nádrž k dispozici. Benzín mi naštěstí došel až kousek za cílem. Etapa těžká neskutečně, v cíli nějaké lidi křísili."

Zdeněk Gottvald měl smolný den. Na prvním průjezdním bodu byl ještě v první polovině startovního pole. Ale pak měl problémy se strojem a musel opravovat. Nyní tak uzavírá průběžné pořadí jezdců v jedné stopě.

2. etapa MOTO: 1. Barreda Bort (Šp./Honda) 5:46:06, 2. Goncalves (Port./Honda) +6:13, 3. Faria (Port./KTM) +9:16... 36. Klymčiw (ČR/KTM) +1:01:27, 37. Pabiška (ČR/KTM) +1:01:59, 47. Engel (ČR/KTM) +1:26:52, 69. Veselý + 2:15:53 (ČR/KTM), 143. Gottvald + 13:16:44 (ČR/Husqvarna)

Průběžné pořadí: 1. Barreda Bort 7:06:44, 2. Goncalves +4:37, 3. Faria (Port./KTM) +10:37... 33. Pabiška +1:07:57, 34. Klymčiw +1:09:38, 49. Engel +1:47:58, 70. Veselý + 02:34:34

Ostrá jízda kamionů a penalizace

Martin Kolomý s bratry Kiliány přijel do Dakaru vyhrát a dělá pro to vše. „V první části se nám dokonce podařilo stáhnout před námi jedoucího Lopika a viděli jeho prachovou stopu. V tom jsme vylítli mimo trať a trefili několik stromků. Měli jsme co dělat, aby z toho nebyla vážnější šlupka. Nakonec z toho byla jen malá ztráta. Letos se jede ve velmi ostrém tempu a jsem sám zvědav, kdo a jak bude odpadávat, protože to není snad ani možné, takhle vydržet.“

Tatra Buggyra racing teamu dojela pátá a původně se vyhoupla na třetí místo průběžně, po půlminutové penalizaci za překročení rychlosti na přejezdu ale klesla na páté místo. Dodatečně penalizováni byli například i lídr Hans Stacey (1 minuta) či Gerard de Rooy (půl minuty), oba z Nizozemska.

Nicméně rozdíly mezi kamiony jsou minimální. Kolomý ztrácí na vedoucího Nikolajeva s kamazem 1 minutu a 11 vteřin. Šestá příčka průběžného pořadí patří Aleši Lopraisovi s MANem, který v druhé etapě skončil sedmý a od Kolomého ho nyní dělí 29 vteřin.

"Kamiony, jedoucí v první desítce, mají hodně vyrovnané časy a soutěž je tedy pořád, jako na začátku. Zatím si se SuperMANem na sebe pořád zvykáme," okomentoval Aleš Loprais, který ani ne dvouminutovou ztrátu na dosavadního vítěze považuje za skvělou výchozí pozici do dalších bojů.

Spokojený je zatím i Martin Macík junior s KM racing teamem, který si svoji premiérovou dakarskou jízdu za volantem užívá. Přiznal, že v průběhu etapy dostal liazku vlastní chybou mimo trať, za což si hodně nadával. Ale v celkovém pořadí to naštěstí neznamenalo tak velkou ztrátu, takže další etapy vyhlíží ze svého 13. místa velmi optimisticky.

2. etapa TRUCKS: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:34:01, 2. Vjazovič (Bul./MAZ) +46 s, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) + 49 s, 4. Stacey (Niz./Iveco) +2:07, 5. Kolomý (ČR/Tatra) +2:11, … 7. Loprais (MAN) +2:40, … 11. Macík (Liaz) +7:28, 20. Vrátný (ČR/Tatra) + 27:27.

Průběžné pořadí: 1. Nilolajev 5:06:31, 2. Stacey +40 s, 3. Mardějev +1:01, ...5. Kolomý +1:11, 6. Loprais +1:40, 13. Macík +11:51, 20. Vrátný +35:01.