BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Dakar: Všichni čeští jezdci jsou v první padesátce!

Dnešní drsná etapa zamíchala pořadím. Na průběžné 22. místo se vyšvihl nováček Ondřej Klymčiw, David Pabiška je 24. a další nováček v soutěži Milan Engel 32. Kupředu se na 45. pořadí posunul i Jan Veselý.

Když jsme psali, že nová KTM Jana Veselého (IVAR CS) již nezažije tolik bláta, jako na posledním závodu OffROAD Maratonu v Ředhošti, spletli jsme se. 37. ročník dakarské rally dnes změnil podobu. Z velkého horka přesahující čtyřicet stuňů ve stínu se jezdci přesunuli do dalšího extrému – dvou stupňů nad nulou. Mnozí ani nechtěli na start. Jiným dané podmínky nevadily a při maratonské rally si užívali i legraci. K zimě se přidal vydatný déšť a vítr, kvůli kterému byla etapa zkrácena na 378. kilometru.

Dalším nestandardním postupem byl start ve vlnách, což také nesedělo všem. Ti, kteří mají rádi rychlost a „chytli“ dobrou stopu, jeli na plný plyn. Nicméně ve velkém větru a na zalité pláni, jež vypadala spíše jako velké jezero, nepřesáhli 145 kilometrů za hodinu. Navíc se jezdci pohybovali ve velké namořské výšce nad 5 tisíc kilometrů.

Tvrdší podmínky skvěle sedly nováčkovi rally Ondřejovi Klymčiwovi z týmu BARTH Racing, který byl největším českým překvapením. Pozorovatelé se báli, zda do dnešní etapy nastoupí v plné síle, protože si v předchozí etapě pochroumal koleno. Ale pondělní trasu dal s přehledem, dojel 16. a průběžně se vyšvihl na průběžné 22. místo! A to přesto, že se na trati zdržel. "Dnes se startovalo do deště, nálada byla velmi pochmurná. Pořadatelé nechtěli etapu zrušit, takže se jelo solnými pláněmi, kde bylo až 10 centimetrů vody, což je při 170 kilometrové rychlosti opravdu o hubu. Ráno jsem startoval v řadě po 30 jezdcích. Držel jsem plný plyn, ačkoliv se motorka chovala jako ryba. Potom mi vytekli přední tlumiče, takže se mi dostal olej do brzdových destiček a tak motorka přestala brzdit. Proto jsem musel zmírnit své tempo. Potom jsem kvůli soli při každé příležitosti oplachoval chladič vodou, abych dojel alespoň do cíle. Myslím, že se mi tato etapa povedla," spokojeně konstatoval Ondřej Klymčiw, který se v cíli obával kvůli bouřce o šťastný dojezd dalších účastníků soutěže.

Ten se našim jezdcům povedl a všichni si polepšili. David Pabiška z SP Moto si zapsal letos nejlepší pozici na 26. místě a průběžně je 24. Do první třicítky se ještě vešel jeho týmový kolega Milan Engel, jež letos sbírá první dakarské zkušenosti stejně jako Klymčiw. Dnešní etapu ukončil na 27. místě, což mu pomohlo k současné 32. pozici celkově. Výborně zajel i Jan Veselý, který dnes dorazil do cíle jako 40. a celkově se posunul na 45. příčku.

Pořadím vzhůru se výtečně prodírají slovenští jezdci – Štefan Svitko je již na průběžné pátém místě, dneska byl dlouho první, ale nevyšel mu závěr etapy. Ivan Jakeš uzavírá první desítku.

Úterní devátá etapa Iquique-Calama již není dělená a na trasu dlouhou 450 kilometrů vyrazí motorky, čtyřkolky, auta i kamiony.

Výsledky 8. etapy MOTO: 1. Quintanilla (Chile/KTM) 2:56:19, 2. Pedrero (Šp./Yamaha) +11, 3. Svitko (SR/KTM) +12, ...16. Klymčiw +12:33, 26. Pabiška (ČR/KTM) +29:15, 27. Engel (ČR/KTM) +30:38, 40. Veselý (ČR/KTM) +1:07:14.

Průběžné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 28:51:12, 2. Goncalves (Portug./Honda) +9:11, 3. Quintanilla +11:11, ...22. Klymčiw +3:55:03, 24. Pabiška +4:10:48, 32. Engel +5:27:10, 45. Veselý +11:33:18.

Publikováno: 12.01.2015