Děkujeme všem závodníkům za přízeň a jedinečné zážitky v sezoně 2019!

 
žádný další závod není zadán...
Vyhledat tým podle:
Editace týmů - login: Heslo:
Přihlášení k odběru aktualit
 
ČESKÁ VERZE       ENGLISH VERSION      
výběr ročníku

Partneři:  
Intercontonental Rally

SEDOS Stavby a.s.

Automoto areál Ředhošť

PIRELLI

Tankodrom Milovice

Banner Baterie

D-PERFECT s.r.o.

Jeep

Zeppelin CZ s.r.o.

V 4 Catering

Sabe

Birell

BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Motocyklista Engel spadl, Loprais zajel nejhorší etapu

Otřesený Milan Engel je po pádu v pořádku a pokračuje do cíle 37. ročníku Rally Dakar. Loprais i Vrátný se potýkali s problémy. Ale jako všichni závodníci se touží dostat se na závěrečnou rampu v Buenos Aires. Dnes absolvují 174 kilometrů měřené speciálky.


Foto: SP MOTO Dakar Team

Předposlední etapa z Termas Rio Hondo do Rasario byla ve znamení bujné vegetace a nevyzpytatelných kamenů. Těžká etapa dala zabrat hodně jezdcům, zvláště pak motocyklistům, kteří často padalo. Těžký pád na zhruba 120. kilometru postihl i nováčka soutěže Milana Engela z SP Moto, který zůstal značně otřesený na zemi. Jan Veselý (IVAR CS), který u něj zastavil, chtěl zavolat vrtulník. Milan byl podle něj „v šoku, ale snažil se pokračovat“. To se mu nakonec podařilo, i když do cíle dorazil třetí od konce výsledkové listiny s více než dvouhodinovou ztrátou na vítěze. Ale jako 30. v průběžném pořadí. V bivaku ho netrpělivě očekávali všichni z týmu. Lékařské vyšetření naštěstí dopadlo dobře, i když dle helmy to „byla pořádná šlupka“. A Engel dnes dostartuje na poslední trasu končící v Buenos Aires.

Tam vyrazili i další čeští jezdci. Jan Veselý z 39. pozice, David Pabiška, týmový kolega Engela, z 24. příčky a jako nejlepší český motocyklista Ondřej Klymčiw (Barth Racing), který je nyní dvacátý.

Připomeňme i slovenské borce, kteří se drží v první desítce. Štefan Svitko jako pátý a Ivan Jakeš jen o čtyři místa dále.

Výsledky 12. etapy MOTO: 1. Price (Austr./KTM) 3:19:04, 2. Barreda (Šp./Honda) +1:55, 3. Goncalves (Portug./Honda) +3:02, ...24. Pabiška (ČR/KTM) +18:37, 27. Klymčiw (ČR/KTM) +20:44, 35. Veselý (ČR/KTM) +36:50, 77. Engel (ČR/KTM) +2:16:26.

Průběžné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 45:08:32, 2. Goncalves +17:49, 3. Price +25:18, ...20. Klymčiw +6:28:40, 24. Pabiška +7:05:11, 30. Engel +9:35:31, 39. Veselý +16:12:46.


Foto: InstaForex Loprais Team, www.loprais.cz

Na dvanáctou etapu nebude rád vzpomínat Aleš Loprais se svým manem. Nejdříve se týmu poměrně dařilo, ale pak přišlo prašné místo s již zmiňovanými zrádnými kameny. Poslal jsem to ve 140 km rychlosti na druhou stranu, ale i tam bylo kamení, které jsme trefili zadním kolem a udělali defekt. Naštěstí jsem to i v té rychlosti udržel na cestě, ale následná oprava nás stála více než dvacet minut. Zastavili jsme na špatném místě a moc se nám nedařilo ani co do rychlosti výměny penumatiky. Poté následovala stíhací jízda, kdy jsme dojížděli spoustu prášících aut a předjíždění bylo často hodně riskantní,“ vzpomínal Aleš Loprais v cíli jako 22. posádka s nejhorším českým výsledkem mezi kamiony. Na celkově třetího Karginova prohloubil ztrátu na necelou hodinu.Foto: Buggyra Racing, www.buggyra.com

Šťastná sedmička je letos osudná pro Martina Kolomého. V průběžném pořadí se ho drží již čtyři etapy a na této pozici dojel i předposlední měřenou trasu letošního Dakaru. Z našich posádek byl nejrychlejší se ztrátou sedmi vteřin na šestého Karginova. Kolomý dvakrát vyjel z trati, jednou si cestu zkrátil přes lesík. Naštěstí bez újmy. Problémy ale potkaly jejich doprovodnou tatru i novinářskou toyotu. Aby nebyl servis závodního FAT BOYe v ohrožení, proběhla jeho první fáze uprostřed polí 450 km před bivakem v Rosariu. Okamžitě poté pokračovala závodní tatra do bivaku a část mechaniků pracuje na zprovoznění doprovodného speciálu.Foto: © Martin Straka / Photos of the team Bonver Dakar Project

Tomáš Vrátný se svým Bonver Dakar teamem dojel patnáctý a do cíle letošní rally vyráží jako průběžně čtrnáctý. Dvanáctá etapa byla hodně těžká v tom, že jsme chtěli experimetovat s nastavením tlumičů a nějak jsme to přehnali, protože už v druhé nebo třetí zatáčce jsem to poslal ven, což se mi stává výjimečně. Posekali jsme trochu trávy, pobrali trochu plotu... Takže jsem výrazně ubral a jeli jsme hodně prodanou etapu,“ okomentoval přehnané experimenty Vrátný.

Všichni závodníci se shodují, že ještě není vyhráno. Je třeba vydržet až do konce, protože každý rok alespoň jeden jezdec odstoupí těsně před absolutním cílem. Držme pěsti!

Výsledky 12. etapy TRUCK: 1. Stacey (Niz./Iveco) 3:33:39, 2. Van Vliet (Niz./MAN) +18, 3. De Rooy (Niz./Iveco) +28, ...7. Kolomý (ČR/Tatra) +2:18, 14. Vrátný (ČR/Tatra) -17:07, 22. Loprais (ČR/MAN) +25:05.

Průběžné pořadí: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 41:59:07, 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) +12:43, 3. Karginov (Rus./Kamaz) +48:40, 4. Loprais +1:45:43, ...7. Kolomý +4:05:22, 14. Vrátný +9:36:36.
 

Publikováno: 17.01.2015

<<< zpět na přehled článků