17. října se na vás těšíme ve Vroutku u Podbořan!

 
SECTRON Offroad Maraton Vroutek u Podbořan
Vyhledat tým podle:
Editace týmů - login: Heslo:
Přihlášení k odběru aktualit
 
ČESKÁ VERZE       ENGLISH VERSION      
výběr ročníku

Partneři:  
Šiklův Mlýn

Offroad Commanders

Tankodrom Milovice

DOBŘANY

Automoto areál Ředhošť

Banner Baterie

Jeep

D-PERFECT s.r.o.

Zeppelin CZ s.r.o.

V 4 Catering

Sabe

Birell

BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

KVETA CNC PRODUCTION s.r.o.

Auto Max Czech

Články

Souboje v písku pozlatili Galia, Tůma a dakarista Macháček

Šestý díl OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu v Drnovicích. Na tříkilometrové trati s rychlými úseky i technickými pasážemi probíhaly souboje o každý metr.

Absolutně první místa vybojovali motorkář Daniel Galia z RD racing, čtyřkolkář Zdeněk Tůma z THF racing teamu a mezi auty 5násobný dakarský vítěz Josef Macháček. Ten na českých offroadech dojel až do cíle vůbec poprvé! Následovaly ho další speciály do litru, které ovládly nejvyšší příčky. V první pětce jim dokázal konkurovat jen čtvrtý Defender Offroad centra Jase, vítěz kategorie Amatér. Na trať vyrazil i dakarský závodník Jaroslav Valtr, který ve žlutém jeepu opět zaučoval své syny Jaroslava a Michala.


Drnovická pískovna patří k tradičně oblíbeným tratím a stejně tomu bylo i letos. Přestože se někteří jezdci obávali počasí, bylo to zbytečné. V pátek večer trať ideálně zkropil déšť a v sobotu za svítání již lehce vykukovalo sluníčko. V půl osmé ráno se tak na dno pískovny vydali motorkáři v dobré náladě. Na startu bylo vidět dychtivé obličeje, které korunovala věta: „To je jako v Coloradu!“ Do tříhodinového klání jezdci vyrazili nejdříve v mlze, o své místo se ale hlásilo i slunce. Závodníci se museli rychle seznámit s místy, které klouzaly, s výjezdy a sjezdy s kopců, jež dávaly zabrat i zkušeným jezdcům. O pády tak nebyla nouze, převážně se ale konaly „do měkkého“. Prvním kolem se již s náskokem a s jistou stopou prohnal Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu, který toužil spravit si chuť po 4hodinovce v Milovicích, kde se omylem napil benzínu a odstoupil z prvního místa. Ale nepovedlo se. V pátém kole mu na stroji náhle vypadly všechny šrouby na rozetě a musel skončit. O absolutní příčky tentokrát nebojoval ani Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká, který se nepříjemně zranil ještě před drnovickým maratonem. Tradiční bojovník o celkové zlato Daniel Galia z RD racing na trati byl, byť s horečkou. A měl silné soupeře, zejména Michala Tesaříka z Golem sportu, se kterým se dlouho přetahoval o první místo. Galia nakonec vyhrál s náskokem minuty a shodným součtem 48 kol. Zajel také nejrychlejší kolo závodu 3:30 minut a bral největší pohár mezi mistrovskými E1, Tesařík zase E2. Výtečný výkon podal i veteránský mistr Daniel Jarnot z týmu ú. práce Kopřivnice, celkově třetí a zlatý v kategorii. Následoval ho nejlepší pohárový jezdec Jiří Palacký z Tigressa Racing Teamu.

I čtyřkolkáři se těšili na písečné souboje a do předposlední letošní tříhodinovky odstartovali s úderem jedenácté hodiny. První lajny postupně vyrazily do užšího stoupání a zatáčky v plné rychlosti. Tu neustál Petr Kuchař ze SJČ racing teamu, kterého špatný manévr u stěny pískovny odhodil po kotrmelci na zem, přičemž stroj pokračoval sám směrem z trati. Další jezdci se naštěstí Kuchařovi vyhnuli. Proto se zvedl, zkontroloval stroj, který zůstal viset těsně nad svahem, a pokračoval. Nicméně nebyl jediným závodníkem, který se nedobrovolně seznamoval s povrchem. První čtyři borci si ale stopu pohlídali a v cíli nasčítali jako jediní 46 kol. Jejich souboje o vteřiny a každý metr braly dech. Autorem nejrychlejšího kola 3:45 minut byl Ondřej Fišar z Quad Nová Paka, který skončil celkově čtvrtý a druhý mezi mistrovskými veterány. Po vítězné milovické čtyřhodinovce tak potvrdil výbornou formu. V kategorii ho o necelou minutu předjel také skvěle jedoucí Dušan Novotný z Kaskadér racing teamu, celkově třetí. První dvě příčky absolutně vybojovali 18letý Dominik Škarka z Domina teamu a Zdeněk Tůma z THF racing teamu. Ten kromě vítězství mezi mistrovskými sportkami slavil vůbec první absolutní maratonské zlato! V cíli je dělilo pouhých 26 vteřin, ale oba měli obrovskou radost.

Po závodech dětí a mladších juniorů zaburácely motory všech speciálů i sériových offroadových vozů. V Drnovicích se opět objevil 5násobný dakarský vítěz Josef Macháček se svojí Range Bugy 945. Spolu s ním vyrazila do boje silná konkurence dalších pěti speciálů do litru. A právě jim patřila téměř podzimní 5hodinovka. Až na Polaris team se startovním číslem 11, který v šestém kole udělal kotrmelec a urval motor. Výsledkovou tabuli užasle sledovali všichni, kteří zažili Josefa Macháčka na předchozích maratonský závodech. „Dávali mu“ maximálně tři hodiny. Ale dakarský matador se nenechal vyvést z míry. Předváděl parádní kousky pro diváky, držel tempo, první příčku absolutně a soupeři jen sledovali, jak zvyšuje náskok. Zajel nejrychlejší kolo závodu aut 3:47 minut a cílem profičel s náskokem pěti kol před Can-Amem Mavericem týmu Quadsevis Špak-Papá Buggy, který bral po dvou letošních zlatech stříbro. Bronz vybojoval Polaris team se startovním číslem 2 v čele s Marcelem Výchopněm. Nadvládu bugin rozbil Land Rover Defender Offroad centra Jase, čtvrtý celkově a první mezi Amatéry. Za Polarisem zaostal o čtyři kola. Dvojité zlato slavil KB System offroad team, vítěz mezi speciály do dvou a nad dva litry.

Stříbro do dvou litrů bralo Autocentrum Luňák, které připravilo fanouškům náročnou chvilku. Na nelehkém výjezdu do kopce se jeho černá Suzuki lehce zachytila o zadní blatník Broučka Wings teamu. Auto vyjelo z ideální stopy, zavrávoralo a přes střechu a bok se kutálelo dolů. Diváci v tu chvíli dostali dvojnásobný dramatický zážitek. Krátce před Autocentrem Luňák se totiž v kotrmelcích ocitl žlutý jeep dakaristy Jaroslava Valtra. Za volantem seděl Jaroslav Valtr mladší, který se s bratrem Michalem učí pod vedením zkušeného otce. Jen co diváci postavili na kola žlutý jeep, přikutálel se Jimny Luňáků. I jemu ochotně pomohli. Posádkám se nic nestalo. S malinko pomačkanými kapotami dojely do depa. Luňák vše rychle zkontroloval a vyrazil na trať. Valtr offroad team se zdržel déle. Ale také se vrátil do závodní stopy a nakonec dojel třetí v kategorii, o tři kola za Wings teamem s Broučkem. Ten naštěstí nezopakoval loňskou „boudičku“, kdy vyjel z trati a spadl o dvě terasy níže. Nicméně divné zvuky z pod jeho kapoty mu nedovolily rychlejší tempo. Závod absolvoval i Forza Off road Šumperk, nováček OffROAD Maratonu s veselým Jeepem Cherokee 4.0. Bývalí jezdci trialových klání si desítky závodních kilometrů v terénu užili a zvládli premiérových 23 kol.

Sedmý díl OffROAD Maratonu se jede 17. října v Ostravě pod patronací WINGS teamu.

Všechny výsledky najdete zde.
Fotogalerii najdete zde.


 

Publikováno: 23.09.2015

<<< zpět na přehled článků