ARO Manyjak PRAHA

Články

Loprais na Dakaru skončil, Kolomý a Valtr do první desítky!

Aleš Loprais nenastoupil do dnešní etapy Rallye Dakar kvůli zadřenému ložisku a odstoupil. Naopak se dařilo Martinu Kolomému, který dojel druhý a Jaroslavu Valtrovi, jež se vešel do TOP 10! Výtečně jeli i naši motorkáři a Martin Prokop, který včera převrátil svoji toyotu přes střechu.

Pátá etapa, jíž závodníci vstoupili do Bolívie, byla velmi náročná - jela se až 4600 m.n.m., což bylo letos na Dakaru nejvýše. Jezdci se navíc po včerejších kilometrech museli obejít bez pořádného servisu. Projevila se únava a bylo to znát i na stojích, například motorce Honzy Veselého včera "vytekly vidle a z předního kola měl ovál". V závodu jel na možné maximum a v cíli byl 70. (celkově 69.). Nejrychlejší z našich v jedné stopě byl Ondřej Klymčiw, který dojel letos nejlépe na 18. pozici (26.). Milan Engel skončil 44. (45.) a David Pabiška 45. (44.).

Výtečně dnes závodili i Slováci! Motorkář Štefan Svitko vybojoval bronz a posunul se na 2. místo průběžně, Ivan Jakeš byl sedmý a průběžně uzavírá první desítku.

Martin Prokop včera obrátil svoji toyotu na střechu, proto startoval s „pomačkaným“ autem. Etapu ale zvládl na výbornou. V cíli byl 18., celkově se posunul na 16. pozici. V bivaku hned zamířil k mechanikům. Mirek Zapletal dojel 35. (celkově 29.), Tomáš Ouředníček 41. (42.), Josef Macháček 43. (45.) Dušan Randýsek dojel 93. po osmi hodinách od startu.

Po smutné zprávě o odstoupení Aleše Lopraise přišly skvělé výsledky z cíle – Martin Kolomý jím profičel druhý, Jaroslav Valtr desátý! Oba vozy Tatra Buggyra Racing tak skončily v TOP 10. Martin Kolomý dokonce první čtyři kontrolní body vedl, nakonec nestačil jen na Rusa Nikolaeva. Celkově je 6., na 5. Mardeeva ztrácí 47 s, na vedoucího Villagra 9,36 min. Jaroslav Valtr se posunul na 18. příčku celkově. Výtečně jede i Martin Macík ml., který měl v první půli závodu velkou ztrátu, ale nakonec zvládl 18. nejrychlejší čas a průběžně je 12. Tomáš Vrátný dojel 27.