BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Svitko slavil „stříbro“, Češi Valtrova Phoenixe

37. ročník Rallye Dakar je v cíli. Slovák Štefan Svitko vybojoval mezi motocykly historické druhé místo. Jaroslav Valtr s novou Tatrou Phoenix zářil mezi světovou elitou i českými kamiony, letos byl nejrychlejší.

Velká gratulace ale patří všem, kteří projeli cílem. Poslední třináctá etapa měřila „jen“ 181 ostrých kilometrů. Motorky startovaly v obrácené pořadí, a tak prvním Čechem v cíli byl Jan VESELÝ. V etapě dojel 63., celkově je 71. V kategorii Marathon 0-450 ccm letos skončil 19.

Nejlepším letošním českým motorkářem byl David PABIŠKA, který také úspěšně projel poslední letošní dakarskou lajnu a zapsal se na 33. místě. A svoji 10. dakarskou rallye absolvoval jako 30.

Slovák Štefan SVITKO udržel nervy i motorku tam, kde mají být a v letošním ročníku nejtěžší offroadové rallye světa vybojoval fantastické 2. místo! Úspěch je o to cennější, že za výtečným jezdcem nestojí žádný nadnárodní tým či jiná organizace. Velký palec nahoru!

Martin PROKOP a Jan TOMÁNEK zvládli svoji premiérovou Rallye Dakar jako nejúspěšnější česká automobilová posádka! Zapsali si 15. etapové místo a 14. celkově. Výtečně si vedli i Mirek ZAPLETAL s Maciekem MARTONEM, kteří navzdory „nepříznivým prognózám některých odborníků“ dnes skončili 19. a celkově na skvělém 16. místě! Tomáš OUŘEDNÍČEK a Pavel VACULÍK se letos trochu trápili, ale dojeli do cíle – dnes 44. a celkově 47.

Zatímco auta dojížděly do bivaku, na trati se lámal poslední kousek chleba mezi kamiony. Martin Kolomý nakonec s chutí prorazil „cílové pásky“ jako 4., i když opravy z předchozích etap mu neumožnily podívat s v celkovém pořadí do první desítky a skončil 17. Kolomý ale zůstává předzvěstí výtečných výsledků do příštího ročníku. Stejně jako týmový kolega Jaroslav Valtr, který se svým Phoenixem prorazil zažité pořadí ve světové špičce a letos dojel jako 8.! A nese si „titul“ nejlepší český kamion na Rallye Dakar 2016.

Martin MACÍK ml. s Františkem Tomáškem a Michalem Mrkvou dnes byli třetím nejrychlejším českým kamionem, uzavřeli TOP 10! Na trati se během některých uplynulých etap prali s opravami. Loni Rallye Dakar nedojeli, ale letos jsou 19.! Velkou radost mají také všechny tři kamiony v Bonver Dakar teamu. Tomáš Vrátný jel až na drobné výkyvy vyrovnanou rallye a skončil na skvělé 16. pozici, těšně před Martinem Kolomým.