Děkujeme všem závodníkům za přízeň a jedinečné zážitky v sezoně 2019!

 
žádný další závod není zadán...
Vyhledat tým podle:
Editace týmů - login: Heslo:
Přihlášení k odběru aktualit
 
ČESKÁ VERZE       ENGLISH VERSION      
výběr ročníku

Partneři:  
Intercontonental Rally

SEDOS Stavby a.s.

Automoto areál Ředhošť

PIRELLI

Tankodrom Milovice

Banner Baterie

D-PERFECT s.r.o.

Jeep

Zeppelin CZ s.r.o.

V 4 Catering

Sabe

Birell

BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Dakar: Tůma i Engel spokojení, tři české kamiony v TOP 10, ale Loprais skončil

Opět do první desítky se ve 4. etapě dostal Martin Prokop, který navzdory defektu dojel desátý. České čtyřkolky dovedl do cíle Zdeněk Tůma, motorky Milan Engel. Kamiony vedené Kolomým, Macíkem a Šoltysem skončili v první desítce.

Čtvrtá etapa začala a skončila v městě San Juan de Marcona. Závodníci si opět užili hlavně písečné duny, nechyběl ani kamenitý terén. Pohybovali se ve výšce kolem 2 tisíc metrů nad mořem a zdolali 330 měřených kilometrů. Pojďme se opět podívat, jak dopadli čeští závodníci.

Zraněný Ondřej Klymčiw je dle posledních zpráv ve stabilizovaném stavu. Má zlomené dva obratle a kvůli otoku plic zatím zůstává v umělém spánku, ze kterého by mohl být probuzený během středy. V náročném a zrádném terénu má problémy hodně jezdců. Ondrovi se stal osudný druhý pád ve třetí etapě. Přejeme brzké uzdravení!

Nejrychlejším českým závodníkem v jedné stopě je nyní Milan ENGEL. Dnes dorazil 30. a stejná pozice mu patří i průběžně. „Byl jsem první z naší startující skupiny, jel jsem s nadšením, ale ke konci jsem trochu jsem zabloudil a ztratil jsem asi dvě minuty. Dal jsem do toho trochu víc sil, než jsem chtěl, ale cítím se dobře,“ řekl Milan v prosluněném bivaku pod modrou oblohou.

Vzhůru poskočil i Jan BRABEC, průběžně ze 76. na 59. pozici. Zapisuje si solidní výsledky – jen tak dál!

Davida PABIŠKU, který jede svoji 11. dakarskou rallye, trápí zdravotní problémy. „Klička je vytržená z kloubu, mám obrovskou bouli a v určitých chvílích to bolí. Handicap tam je, ale nechci se vymlouvat,“ řekl po třetí etapě s tím, že se bude snažit hlavně jet dál a co nejlépe navigovat. Dnes skončil 64. a průběžně si pohoršil na 57. příčku.

Hned za ním se umístil Petr VLČEK z týmu Ondry Klymčiwa, který se opět podíval pod sedmdesátku na 65. pozici (průběžně 66).  Rudovi LHOTSKÉMU se jede zatím dobře, i když ve třetí etapě zabloudil a ztratil hodně času. Dnes se poprvé dostal do první stovky na 86. pozici (pr. 97). Honza VESELÝ s úsměvem dorazil do bivaku jako 92. (pr. 85.). Ve třetí etapě spadl a urazil řídítka motorky. Ale s výdrží sobě vlastní a optimismem pokračuje dále. Gábina NOVOTNÁ si zapsala 99. pozici, průběžně je 96. Jízda v dakarské stopě ji zatím hodně baví, ale přiznala, že je jí lépe v písku než na rychlé pistě.

Výtečně zajel slovenský závodník Štefan SVITKO, který cílem profičel pátý a je 11.

Nejrychlejším českým čtyřkolkářem byl Zdeněk TŮMA. Spravil si tak chuť po včerejším dni, kdy v poledním slunci neviděl hranu duny a se čtyřkolkou udělal kotrmelec. Dokládal to široký úsměv v cíli a slovy: „Bylo to celkem v pohodě.“

Pepa MACHÁČEK udělal na trati kotrmelec do kamení a navíc měnil spojku, čímž se zdržel a cílem projel 37. Stále ale všechno úsilí upíná k cíli! Olga ROUČKOVÁ se ve druhé polovině etapy pohybovala kolem 40. místa. Její tým ji nervózně očekával v cíli, kam se nakonec dostala na shodné pozici. V poušti zapadla a poté, co se jí podařilo vyhrabat, se o její čtyřkolku otřel kamion a poškodil jí disk. Ollie si ale poradila a těší se na další díl dakarského zápolení.

Opět „divočinu“ zažil Martin PROKOP s Janem Tománkem. Jejich ford jel skvěle, posádka byla průběžně šestá, ale defekt ji srazil až na konec druhé desítky. V průběhu etapy ale znovu zabojovala a nakonec se dostala na desáté místo a obhájila devítku v celkovém pořadí. V silné konkurenci může být zatím spokojená, cíl být v TOP 10 se plní.

Smůlu snad konečně prolomili Tomáš OUŘEDNÍČEK s Davidem Křípalem, kteří po etapových umístěních na 74., 67. a 51. příčce poskočili na 28. místo (pr. 49.). Boris VACULÍK s Martin Plechatým skončili 42. (pr. 32.).

Třetí místo mezi kamiony vybojoval Martin KOLOMÝ s Rostislavem Plným a Jiřích Strossem. „Etapa to byla nádherná, byl tam krásný začátek na pláži, který na Dakaru ještě nikdy nebyl. Tato nová věc s paralelním startem dvou kamionů mě hodně potěšila, protože jsme ho vyhráli. Jinak opravdu krásný hory, řečiště. Auto funguje, i když na něm musíme ještě něco doladit. Těším se na zítra,“ komentoval Martin čtvrtou etap. Škoda jen jeho 4hodinové penalizace z předchozí etapy, která ho odsunula na 16. přičku průběžně. Daří se ale druhé týmové tatře s Martinem ŠOLTYSEM za volantem, který se etapovou osmičkou posunul do TOP 10 i celkově.

Skvělou bilanci má zatím také Martin MACÍK s Františkem Tomáškem a Michalem Mrkvou, kteří dovedli liazku na šesté pozici a celkově jsou zatím těsně pod bednou, tedy čtvrtí.

Letošní rallye ale končí pro Aleše Lopraise, který svoji Královnu položil v duně na bok. A i když se ji snažili vyprostit tři jiné kamiony, nepovedlo se. Tým proto nocovat v poušti a svoje závodění ukončil.

Zdeněk Tůma. Foto: Barth racing
Zdeněk Tůma. Foto: Barth racing
 

Publikováno: 09.01.2018

<<< zpět na přehled článků