Články

Dakar: Macík i Prokop stále v TOP 10, Engelovi došel benzín

Pátá etapa ze San Juan De Marcona do Arequipa měřila celkem 770 km pro motorky a čtyřkolky a 932 km pro auta a kamiony. Ty totiž jely jinudy než menší stroje.

Rychlostní zkouška byla dlouhá 264 km, respektive 267 pro automobily a trucky.

V konečném bivaku se nejdříve objevily motorky a čtyřkolky. Dvoustopé stroje dovedl z Čechů jako první do cíle legendární soutěžák Josef Macháček. Včerejší peripetie hodil za hlavu a etapu si užil tak, jak si užívá celý Dakar, který touží hlavně dojet. Celkově je 23., o dvě příčky za Zdeňkem TŮMOU, který si dnes zapsal 16. Závodníci Barth racingu tak atakují první dvacítku závodníků.

Obrovskou smůlu měl dnes náš nejrychlejší motorkář Milan ENGEL. Asi 15 kilometrů před koncem první části etapy mu došel benzin a skvěle rozjetý den nakonec ukončil jako 46. Celkově je 34. Nejrychlejším jezdcem v jedné stopě v českých barvách byl dakarský nováček Jan BRABEC na 43. pozici (průběžně 54.). Petr VLČEK a David PABIŠKA dojeli za sebou na 56. a 57. místě. Honza VESELÝ skončil 90. (pr. 83.).

Bloudění a defekty zaměstnaly posádku fordu ve složení Martin PROKOP a Jan Tománek. Pánové si přesto udrželi 9. pozici průběžně a na 8. jim chybí necelá minuta! S autem jsou maximálně spokojení a my jsme zvědaví, zda se posunou v žebříčku výše.

Tomáš OUŘEDNÍČEK s Davidem Křípalem to dnes dotáhli na 39. místo. V celkovém žebříčku mají o jednu příčku lepší výsledek.

Z trojice Martinů vedoucích kamiony se dnes opět nejvíce raduje Martin KOLOMÝ. Dojel 6. a možná se jeho výsledek ještě zlepší. ŠOLTYS je 14. (celkově 11.) a MACÍK 16. Ten si zatím vede nejlépe celkově, mohl by si udržet celkovou 4. „Dnešní pátá etapa byla pořádná divočina. Podělalo se, co mohlo. A když jsme si mysleli, že už to horší být nemůže, udělali jsme ještě defekt na pravém zadním kole. Ztratili jsme náskok a teď to bude boj o 4.-5.-6. místo," burcoval mladý pilot v cíli.

Publikováno: 10.01.2018